Sociální sítě

Sociální sítě jsou fenomenální vynález. Díky nim může být člověk v kontaktu s přáteli, bývalými spolužáky nebo rodinou, ať už jsou na druhém konci světa nebo ve vedlejší místnosti.
Mohou být úzce profilované a zaměřovat se např. na milovníky vína, bývalé spolužáky, vyznavače golfu či hudebníky a jejich fanoušky. Ty největší jako např. v rámci systému Facebook nebo Twitter prostě jen propojují přátele a známé. Jejich použití je velmi jednoduché. Navíc ruší některé sociální bariéry, které v běžné offline komunikace přirozeně dodržujeme. Mimo jiné i díky tomu navozují atmosféru zdánlivého bezpečí a intimity. Proto sociálním sítím mnohdy sdělujeme více než je nutné a rozumné. Sociální sítě tak koncentrují obrovská množství osobních dat, které dáváme všanc nejen přátelům a známým.

Nebezpečné jevy (nejen) na sociálních sítích:

Facebookblackmailing a jiná kyberšikana

Informace publikujeme sami a dobrovolně. Další informace o nás mohou zveřejňovat naši přátelé, nejčastěji jsou to fotky a videa. Na internetu se tak mohou objevit věci, které nás mnohdy doslova kompromitují a nebo s jejich zveřejněním jednoduše nesouhlasíme. Často se tak stane omylem a nepříjemný obsah po vzájemné dohodě rychle zmizí. Stejně tak se ale může stát prostředkem vydírání nebo šikany. 

Falešné a podvodné profily

Řada profilů je podvodných. Vytváří internetovou identitu ve skutečnosti neexistující osoby nebo se jedná o profil známé osobnosti vytvořený jinou osobou bez vědomí nositele jména. V mnoha případech to může být pokus o vtip, i když dost nepovedený. Často ale může být falešný či podvodný profil vytvořen se záměrem způsobit jiné osobě škodu nebo jí zneužít. Profily bývají mnohdy velmi důvěryhodné a prokouknout podvodníka je velmi těžké. 

Cybergrooming

Tímto termínem se označuje snaha některých uživatelů internetu zneužít dětské důvěry a prostřednictvím falešné on-line identity dítě vylákat na schůzku a zneužít. V širší definici se může jednat o způsob manipulace dětí a mladistvích.
 
Více o cybergroomingu i dalších nebezpečných komunikačních praktikách na internetu naleznete na stránkách www.e-bezpeci.cz

Doplňkové aplikace Facebooku

Jedním ze zásadních problémů ochrany soukromých dat na Facebooku jsou doplňkové aplikace, jako např. hry, různé testy, posílání přání a stovky nebo možná tisíce dalších. Pokud je chce uživatel používat, musí jim zpřístupnit své údaje. Aplikace může programovat kdokoliv a data pak využít k nejrůznějším účelům. Např. v minulosti Facebook nedopatřením umožnil pomocí aplikace Beacon ?přátelům? uživatele zjistit, co jejich kamarád nakupuje na internetu, viz. článek na blogu Facebooku (AJ).

Zajímavé odkazy

Dohoda: Principy sociálních sítí pro EU

www.lupa.cz

www.saferinternet.cz/

www.e-bezpeci.cz

www.slidilove.cz

Úřad pro ochranu osobních údajů

Základní pravidla pro bezpečný pohyb na sociálních sítích:

1.Pokud možno je nevyužívejte

Využíváním sociálních sítí, ale i dalšími aktivitami na internetu, po sobě zanecháváme nesmazatelnou elektronickou stopu. Chceme-li zabránit tomu, aby naše osobní údaje nezískal někdo nepovolaný, raději je vůbec nikam nezadávejme.

2. Sdílejte co nejméně osobních a citlivých údajů

Pokud se přece jen rozhodneme využívat služeb sociálních sítí, měli bychom uvádět pouze ty nejnutnější osobní údaje. Údaje jako datum narození, adresa, telefonní číslo nebo stav by měly zůstat skryty. Především děti by neměli uvádět věk ani pohlaví, aby se zbytečně nevystavovaly nebezpečí kontaktu ze strany osob snažících se zneužít anonymní prostředí internetu i jejich důvěry.

3. Uvažujte nad tím, jaké informace křičíte do světa

Jednoduché používání a zdánlivá intimita přátelského prostředí sociálních sítí nás často vede k impulzivnímu jednání. Prostřednictví nápisu na zdech nebo tzv. osobních statusů pak prezentujeme věci, které nás později mrzí. Například Daniela H. Napsala do svého statusu na Facebook: ?Dorazila jsem do práce o tři hodiny později??. Za pár dnů přišla o práci ? její nadřízená si totiž přečetla status na Facebooku. Stejně můžete litovat oznámení, že ?opouštíte dům a vyrážíte za zábavou?, když vám jej následně nějaký ?kamarád? ze sociální sítě vykrade, atd.
 
Více k tématu v článku ?Být či nebýt na Facebooku? na Lupa.cz

4. Dobře zvažte, komu zpřístupňujete informace o sobě (svůj profil)

Většina sociálních sítí umožňuje různá nastavení soukromí a viditelnosti údajů. Např. u největší sociální sítě Facebook mohou ve standardním nastavení základní informace z profilu vidět všichni, kteří zadají jméno uživatele do běžného vyhledavače. Dozví se tak, jaké má koníčky, kdo jsou jeho přátelé a další informace. Lidé, které jste zařadili do kategorie s trochu zavádějícím názvem ?přátelé? mohou vidět veškerou vaši aktivitu na serveru včetně historie. Nastavení profilu je třeba věnovat pozornost a skrýt vše, co má zůstat soukromé. Stále větší počet škol a zaměstnavatelů totiž používá internet jako nástroj k hodnocení potenciálních studentů nebo zaměstnanců. Sociální sítě jsou k tomu jedinečnou příležitostí.
 
Dvoudílný článek ze serveru LUPA.cz o tom, jak bezpečně nastavit a používat Facebook naleznete zde a zde.